Fotoreport z konferencie v Brne na tému:
Digitálne technológie, ktoré prichádzajú a ich následky

Na konferencii ste sa dozvedeli viac o týchto témach:

  • Digitalizácia a dematerializácia, cloudy a siete
  • Big data a umelá inteligencia
  • Blockchain
  • Virtuálna, rozšírená a zmiešaná realita
  • Digitálni asistenti a dvojčatá

Program

08:00 - 09:00

Registrácia účastníkov

09:00 - 09:30

Otvorenie konferencie - Digitalizácia a zmeny v podnikoch a našich životoch

Digitalizácia vedie k dematerializácii, ale umožňuje aj odstraňovanie zbytočných medzičlánkov, samoobsluhu, lokálnu výrobu, individualizáciu, zdieľanie a niektoré ďalšie trendy (big data, cloudy, umelá inteligencia, virtuálna/rozšírená realita, digitálne dvojčatá, on line komunikácia v reálnom čase.
Ján Košturiak, IPA Slovakia
09:30 - 10:00

Digitálne nástroje a ich reálne využitie v praxi

Všetky moderné organizácie dnes rozprávajú o fenoméne 4.0., ale ako sú na tom európske firmy v skutočnosti? V skutočnosti zažívame niečo iné, ako to čo vidíme v médiách a na inovačných konferenciách. Rast produktivity je najnižší za posledných 120 rokov. Ľudia strácajú stovky hodín času ročne kvôli informačnej zahltenosti a nedostatočnému využívaniu digitálnych nástrojov. A neustále zvyšovanie komplexity IT prináša starosti nielen IT manažérom. Všetci rozprávajú o technológiách budúcnosti, ale nevyužívajú ani tie, ktoré máme dostupné už dnes. Ako to zmeniť?

Prednáška vychádza z pripravovanej knihy Filipa Dřímalky HOT: Připraveni na budoucnost (Jan Melvil Publishing, Q4/2019

Filip Dřímalka, Digiskills
10:00 - 10:30

Aspekty digitalizace ve stavbě CNC obráběcích strojů

Politická politika digitalizace. Co to vůbec je digitalizace ? Pozrime sa na druhú stranu mince digitalizace. Vliv lidského faktoru, digitalizace předvýrobních etap, digitalizace výrobních etap. Co si s tím počneme?
Jiří Marek, VUT Brno
10:30 - 11:00

Prestávka na kávu a networking

11:00 - 11:30

Ako začať s umelou inteligenciou

Ako začať s umelou inteligenciou v biznise? Prejsť od prvotného nápadu až po úspešnú realizáciu nie je prechádzka ružovým sadom. Poďme sa spolu pozrieť na kroky, ktorými si musí akákoľvek firma prejsť, ak chce zmysluplne využiť potenciál umelej inteligencie vo svojom podnikaní. Ako nastaviť očakávania, ako evanjelizovať potrebu zmien v organizácii, či na aké oblasti a riešenia sa zamerať, keď to myslíte s umelou inteligenciou vážne, ale dosiaľ ste nenabrali odvahu? Poďme na to!
Juraj Rosa, habitable.co
11:30 - 12:00

Smart fabriky budúcnosti už dnes

Niet pochýb, že prudký technologický vývoj radikálne zmenil a stále mení tvár priemyslu. Každý, kto chce uspieť, musí reagovať. Ako však zmeniť továreň na smart fabriku budúcnosti? Kde začať a čo všetko je nevyhnutné urobiť? Vlastný CEIT koncept inteligentných tovární predstaví vo svojom vystúpení Andrej Štefánik ktorý priblíži, ako vďaka spojeniu digitálneho, reálneho a virtuálneho sveta vzniká moderné podnikové prostredie v duchu najnovších trendov.
Andrej Štefánik, CEIT Žilina
12:00 - 12:30

Umelá inteligencia, strojové učenie a budúcnosť

Prednáška predstaví niektoré nosné témy, ktoré sa v súčasnosti riešia v oblasti umelej inteligencie a strojového učenia. Vysokoúrovňovo ukáže, ako ďaleko sme sa v tejto oblasti už dopracovali, aké inovatívne aplikácie umelej inteligencie sa za posledné obdobie podarilo vytvoriť, ale aj s akými problémami a otázkami sme z hľadiska budúceho vývoja konfrontovaní a ako môže v budúcnosti umelá inteligencia ovplyvniť spoločnosť.
Michal Gregor, Žilinská univerzita v Žiline
12:30 - 13:30

Spoločný obed

13:30 - 13:50

Vítáme vás na JICu!

JIC 120'' je efektívny networking s cieľom podporiť nové spolupráce medzi technologickými firmami a výskumnými organizáciami. Účastníci sa stretávajú pri okrúhlych stoloch podľa stanoveného harmonogramu. Každý zástupca firmy má presne 120 sekúnd na predstavenie svojej spoločnosti a prípadných možnostiach spolupráce.
Lucie Kanioková, JIC
13:50 - 14:10

Obrovská šanca - Ako zbohatnúť vďaka kryptomenám a blockchainu

Trh s kryptomenami je veľmi mladý a nikto presne nevie, aký potenciál do budúcnosti majú tieto decentralizované digitálne technológie. Môže Bitcoin ovládnuť svet? Stane sa z Etherea celoplanetárny počítač? Bude blockchain využitý spôsobmi, ktoré si dnes ešte nevieme predstaviť, alebo kryptomeny skončia na smetisku dejín? Táto neistota nám dáva nádej na svetlé zajtrajšky. Čo sa musí stať, aby Bitcoin spravil ďalší 2000% zisk? Kedy začne ďalší veľký krypto-hype a čo akú rolu v ňom budú hrať inštitúcie?
Samuel Slávkovský, MedialBase, Kryptomagazín
14:10 - 14:30

Prestávka na kávu a networking

14:30 - 16:00

Workshop, diskusia k témam z dopoludnia a príprava akčného plánu

Prečo sú tieto témy dôležité? Ako ich prezentovať vo vlastnej firme? Ako premeniť ohrozenia na príležitosti? Aké otázky treba riešiť? Aké akcie pripraviť?

Vyjasnenie súvislostí a praktických detailov, ako interpretovať dané témy pre naše podnikanie a zmeny, ktoré musíme urobiť – ľudia, technológie, organizácia a pod.

Na konferencii vystúpili:

Filip Dřímalka - IPA SlovakiaFilip DřímalkaDigiskills
Zakladateľ spoločnosti EF1, odborník na digitálnu transformáciu, venuje sa prednáškam a manažérskym workshopom so zameraním digitálne trendy a firemnú agilitu. Pomáha organizáciám s technologickými inováciami, transformáciou ich digitálnej kultúry a prepojovaním s technologickými firmami a startupmi. Venuje sa taktiež mentoringu startupov v akcelerátoroch Deutsche Telekom hub:raum alebo Intel / Cisco Challenge Up! Je autorom metodológie “HOT – Digital Transformation Framework”, zameranej na rozvoj ľudských, organizačných a technologických kompetencií vo firmách, ktoré sa chcú pripraviť na digitálnu budúcnosť.
Andrej Štefánik - IPA SlovakiaAndrej ŠtefánikCEIT Žilina
Odborník na digitálny podnik, pokrokové priemyselné inžinierstvo a inovácie pre smart fabriky budúcnosti. Stál na čele výskumných tímov, ktorých výsledky boli úspešne implementované v známych nadnárodných priemyselných koncernoch. Absolvoval viaceré zahraničné stáže. Je spoluautorom riešenia interaktívneho projekčného plánovacieho systému pre projektovanie výrobných konceptov. So spoločnosťou CEIT je spätý od jej samotného vzniku, pričom pôsobil na riadiacich pozíciách. Je členom predstavenstva spoločnosti CEIT, a.s. a aktuálne vedie aj tím odborníkov zameraný na inteligentné systémy pre smart internú logistiku priemyselných podnikov.
Juraj Rosa - IPA SlovakiaJuraj Rosahabitable.co
Spoluzakladateľ spoločnosti GoodAI a výkonný riaditeľ spoločnosti GoodAI Applied. Zakladateľ spoločnosti Habitable.co. GoodAI Applied sa venuje využívaniu riešení umelej inteligencie v celom spektre priemyselných odvetví. GoodAI sa venuje výhradne vývoju univerzálnej umelej inteligencie. Spolupracuje s lídrami v rôznych odvetviach pri riešení ich potrieb pomocou AI technológií novej generácie. Jednou z ich prípadových štúdií bolo vytvorenie slovenského Chatbota, ktorý zákazníkom umožňuje komunikovať prirodzeným jazykom s počítačom a operátorov odbremení od stereotypných otázok.
Michal Gregor - IPA SlovakiaMichal GregorŽilinská univerzita v Žiline
Výskumný pracovník na Žilinskej univerzite venujúci sa problematike umelej inteligencie a strojového učenia. Zaoberá sa predovšetkým oblasťou umelých neurónových sietí, hlbokého učenia a hlbokého učenia s odmenou, ktoré v súčasnosti nachádzajú veľký počet aplikácií. Ako výskumník hosťoval na viacerých zahraničných inštitúciách: minulý rok na Tongji University, Šanghaj a na UC Berkeley, Kalifornia. Venuje sa aj výučbe a mentoringu v tej istej oblasti a je spoluautorom viacerých súvisiacich učebníc.
Jiří Marek - IPA SlovakiaJiří MarekVUT Brno
25 rokov pracoval pre českých výrobcov obrábacích strojov na rôznych pozíciách od sústružníka, cez konštruktéra až po technického riaditeľa a medzi tým učil na VUT v Brne. V roku 2015 prešiel na plný úväzok na Vysoké učení technické v Brne, Fakultu strojného inžinierstva, Ústav výrobných strojov, systémov a robotiky. Praktická a pedagogická činnosť je zameraná predovšetkým na konštrukciu CNC obrábacích strojov, riadenie a organizáciu podnikových procesov, hodnotový management a management rizík a v neposlednom rade na systémové a intuitívne prístupy pri tvorbe technických sústav. Taktiež skúma psychologické aspekty tvorby a predaja inovovaných produktov. Úzko spolupracuje na základe osobných a odborných vzťahov najmä s prof. Jánom Košturiakom (IPA Slovakia
Samuel Slavkovský - IPA SlovakiaSamuel SlavkovskýMedialBase, Kryptomagazín
Má 24 rokov a kryptomenám sa venuje už viac ako dva roky. V súčasnosti vlastní (okrem iného aj najväčší web o kryptomenách v Českej a Slovenskej republike a portál o investovaní. Jeho cieľom je informovať ľudí o dôležitých udalostiach, ktoré sa dejú vo svete a priblížiť zložité koncepty zaujímavou a zábavnou formou veľkému počtu ľudí. Okrem tvorby a spravovania webov sa venuje aj podnikaniu, prepájaniu ľudí, budovaniu kontaktov a v poslednej dobe stále viac filozofii.
Ján Košturiak - IPA SlovakiaJán KošturiakIPA Slovakia
Spoluzakladateľ spoločnosti IPA Slovakia. Poradca a kouč pre inovácie, spája ľudí v rámci Podnikateľskej univerzity. Dlhodobo pôsobil na Fraunhofer IPA Stuttgart a TU Wien. V roku 1990 začal pracovať ako konzultant pre priemyselné podniky. V roku 1995 založil Inštitút priemyselného inžinierstva v Žiline, ktorý v roku 2000 spojil s aktivitami Fraunhofer IPA Stuttgart v spoločnosti Fraunhofer IPA Slovakia. Je autorom a spoluautorom viacerých odborných kníh a článkov, ktoré vyšli v rôznych krajinách sveta. Pravidelne publikuje v časopisoch a píše blog na www.kosturiak.com.
Lucie Kanioková - IPA SlovakiaLucie KaniokováJIC
JIC podporuje lidi ve vytváření a rozvoji firem, které mění svět. Naše služby využívá každoročně přibližně stovka firem, ať už ve fázi prvotního nápadu, rychle rostoucího startupu i zavedené firmy. Skrze podporu podnikatelů přispíváme k pozitivní změně ve společnosti a k řešení globálních výzev. Začínající společnosti, které prošly programy JIC, už vytvořily více než 1 400 nových pracovních míst a další stovky míst v navazujících službách. Přes300 firem s tržbou bezmála 30 miliard korun a téměř 6 500 pracovníky jsme podpořili od svého založení roku 2003. Těmito a dalšími aktivitami pomáhá JIC zvyšovat konkurenceschopnost jižní Moravy a budovat z ní jeden z nejinovativnějších regionů Evropy.
JIC
Purkyňova 649/127
612 00 Brno-Medlánky
Česká republika